Udržitelnost? Jedinou alternativou je přestat hledat alternativy!


ZMĚNA - TO JEDINÉ, CO JE STÁLÉ Nejen lidé, ale i firmy se vyvíjí. BH za sebou již jednu velkou transformaci má. Poslední dobou však cítíme, že přichází její druhá vlna. Ta první se nesla v duchu přehodnocení toho, proč a jak věci děláme. Začali jsme si pokládat otázky, na které jsme se snažili najít odpovědi pomocí nových řešení a udržitelnějších alternativ. Od té doby jsme ale ušli pěkný kus cesty a je nejspíš na čase opět trochu změnit směr a vnést nový vítr do plachet sociální odpovědnosti.

UDRŽITELNOST = DRŽET A NEPUSTIT Udržitelnost. Rozeberme si trochu to slovo. Držet. Držíme otěže stávajícího systému a snažíme se hasit svět, který už ale dávno hoří. Je to jako bychom chtěli požáry v Austrálii zachránit jediným pětilitrovým kanystrem vody. Nestačí to a jakmile se nám podaří jeden kus uhasit, škoda se zatím na jiných místech stačila mnohonásobně rozšířit. Udržitelnost společně s cirkulární ekonomikou zacykluje a udržuje něco, co již možná není vůbec životaschopné. Jedná se o začarovaný kruh, která se uzavírá do sebe a nebere v potaz fáze obnovy a přerodu. Tato situace je také skvělým podhoubím pro všechny společnosti, které se z ní snaží těžit. Lidé jsou obklopeni z jedné strany panikou a z druhé přehršelem protichůdných informací, ve kterých se často mají problém vyznat i erudovaní odborníci. Velké korporace se tak vezou na téhle vlně zmatenosti a strachu a svými greenwashingovými manévry nám dávají řešení, které ale zítra budou příčinou nového problému.

JAK Z TOHO VEN? Začínáme proto vnímat druhou vlnu téhle transformace. Všechny alternativy a snaha zmírnit pohromu, která už dávno běží a kterou společnost řeší s křížkem po funuse, jsou pouze ukázkou zkratkovitého a krátkodobého myšlení. Naše oči šilhají z jednoho důsledku na druhý, snažíme se najít příčinu a poté se podle toho zařídit. Tyhle důsledky ale bohužel prostupují naším prostorem a společností v takovém rozsahu a již tak dlouho, že nemáme dost dobře možnost situaci postupnými kroky zlepšit či zvrátit. Začněme o realitě, společnosti a prostředí kolem nás přemýšlet jinak. Oprostěme se od způsobu přemýšlení fungujícím v zacykleném kruhu, jež se čím dál více uzavírá do sebe. Začněme o světě kolem nás smýšlet jako o neustále se vyvíjející, nikdy nekončící křivce, spirále či zeměploše, ve které musíme o věcech přemýšlet holisticky, do hloubky a ohleduplně k životu. Namísto omílání a upravování starého, pojďme tvořit nové a životaschopné. Začněme vytvářet regenerativní kultury, které chtějí tvořit a rozvíjet proud života, nikoli udržovat stávající struktury. Nepřemýšlejme jen o tom, co udělat, abychom se měli dobře, ať už dnes, za rok či za dvacet let. Všechno se vším souvisí a je třeba začít vnímat, že život na této planetě není jen o nás a o našich zájmech. Přestaňme neustále udržovat a nahrazovat, začněme se vyvíjet a vytvářet.

Zdroje: https://medium.com/@designforsustainability/sustainability-is-not-enough-we-need-regenerative-cultures-4abb3c78e68b Jean Liedloffová - Konncept kontinua: Hledání ztraceného štěstí pro nás a naše děti

DOPORUČENÉ PŘÍSPĚVKY

POSLEDNÍ 

PŘÍSPĚVKY

VŽDYCKY NÁM UDĚLÁ RADOST, KDYŽ MŮŽEME POZNAT NAŠE ČTENÁŘE A JEJICH NÁZORY

NAPIŠTE NÁM!

Úspěch! Zpráva odeslána.