top of page

Jak zabít kreativitu a mrhat časem? Jděte do tendru!



Když si člověk objedná jídlo z 10 restaurací, zaplatí pouze té, kde mu bude nejvíce chutnat. Že to nedává smysl? V designové branždi je podobný přístup takřka denní chleba.

STARÝ VS. NOVÝ PŘÍBĚH

Jako Slušná firma fungujeme již několik let. Naše klienty bychom mohli rozdělit do třech skupin:

1) Nefunkční stroj - Jede v tzv. starém příběhu, často se jedná o větší firmy (korporace) s vnitřní hierarchií.

2) Neurčitý střed - Je na cestě od první skupiny do druhé a někdy dokonce naopak.

3) Regenerativní organismus - Funguje v novém příběhu, často se jedná o menší či střední firmu, která více či méně od jasně dané hierarchie upouští a stává se svou infrastrukturou více autonomní.

Jak v tomto kontextu chápat starý versus nový příběh? Starý příběh využívá stále stejné postupy, a tak řeší stále stejné problémy bez většího úspěchu. Nový příběh vypráví nové paradigma, které se nezaobírá tématy ze staré perspektivy, ale s nadhledem sobě vlastním brázdí nové vody a vytváří nový životodárný způsob existence, jejíž pohonem je vyšší smysl, který přesahuje plytké marketingové cíle. Na způsobu vedení českých tendrů se rozdíly skvěle demonstrují.

STARÝ VS. NOVÝ PŘÍBĚH TENDRŮ

Je tendr dobrým krokem při výběru dodavatelů a generování geniálních nápadů? Z našich zkušeností nikoliv. Tendr se často stal jen nesourodou směsicí agentur různé kvality, ze kterých si nerozhodný zadavatel zoufale neuměl vybrat. Navíc podmínky, jaké jsou v Česku obyčejně v tendru nastavené (tj. za tlaku, nedostatku času i ohodnocení a často mizivé šance na výhru zakázky) kreativitu rozhodně nerozdmýchávají, spíš jí hasí hektolitry vody.

Jak tedy vypadá spolupráce v novém vs. ve starém příběhu?


Starý příběh


Nový příběh


Unifikace

​Autenticita


Nízké sebevědomí


Důvěra v sebe, druhé i proces


Anonymita a odměřenost


Budování blízkých vztahů


Despekt vůči zdrojům (přírodním i lidským)


Respekt vůči zdrojům (přírodním i lidským)


Naslouchání byrokracii


Naslouchání intuici


Hierarchie, milion oddělení

Autonomie

Nerozhodnost

Záměr

Absence hodnot

Důraz na hodnoty


CSR pouze na papíře

Péče o lidi a Planetu

Bohužel Česko je mnohdy ukázkovým příkladem, jak to nedělat. Obhajovat si svou cenu a hranice je takový český evergreen. A máme to s čím porovnat! Zúčastnili jsme se výběrového řízení dvou retailových řetězců se CSR programem. Dalo by se tedy očekávat, že hodnota lidské práce bude oboum firmám něco říkat. Jenže… v německém tendru byly 3 agentury a skicovné pro každého bylo 5000 euro, zatímco v českém tendru bylo agentur 6 a se skicovným si nikdo hlavu nelámal.

DODAVATELÉ, SPOJEME SE! Co s tím? Dokud se neozveme, že nám to vadí, bude vše stejné. Jasně dané hranice a požadavky mohou komunikaci značně usnadnit, proto jsme připravili dodavatelské tendrové manifesto vhodné pro zadavetele i dodavatele, kteří chtějí změnit způsob vedení českých tendrů.

  1. CHCEME VĚDĚT, CO CHCETE A VIDĚT VYŠŠÍ SMYSL! Dostat se do povědomí, zvýšit prodeje, změnit vizuální identitu? Jsme jedno velké ucho. Máte v plánu změnit svět, přemýšlení lidí, způsob, jakým nakupují? Jaké máte cíle, které vás přesahují? Definovat si záměr je pro plynulý chod práce velmi zásadní.

  2. PŘEDVÝBĚR JAKO SOUČÁST TENDRU Každá značka i každá agentura má svůj vlastní styl. Aby vše dobře fungovalo, musí se styl zadavatele a dodavatele protnout. Rande naslepo jsou v případě tendrů většinou ztrátou času

  3. (SEBE)HODNOTA VPŘED Pojďme si vážit sebe a druhých. Díky tomu nám odpadne spousty zbytečných kroků, ve kterých plýtváme časem i lidským potenciálem.

  4. NAŠE PODMÍNKY JSOU JASNĚ DANÉ Vlastní cena a jasně stanovené hranice jednotlivých agentur je třeba respektovat, ne o nich diskutovat.

  5. SKICOVNÉ MÁ BÝT SAMOZŘEJMOST Skicovné jsou peníze, které (alespoň částečně) pokryjí čas, úsilí a invenci, které dodavatel do přípravy na výběrové řízení vložil. Zaslouží si ho proto každý účastník a to v adekvátní výši.

Vztah mezi dodavatelem a zadavatelem může být lidský, blízký, rovný a respektující. Naše spolupráce vzniklé již v novém příběhu jsou toho důkazem (a občas o nich píšeme na instagramu). Pokud už se ale z jakéhokoliv důvodu rozhodnete jít do tendru, trvejte si na svém a neohýbejte své zásady pro žádnou zakázku. Naše manifesto může sloužit jako memento vašeho firemního sebevědomí, které v Česku zoufale chybí a možná ho potřebujete vzpružit právě vy.

VŽDYCKY NÁM UDĚLÁ RADOST, KDYŽ MŮŽEME POZNAT NAŠE ČTENÁŘE A JEJICH NÁZORY

NAPIŠTE NÁM!

Úspěch! Zpráva odeslána.

bottom of page